Banky modernizují kamerové systémy

Zabezpečení bank proti loupeži - s kamerovým systémem
Hikvision Digital Technology Co., Ltd. představení společnosti


Každý má oblíbený film o loupeži - ať už je to tradiční střílečka jako 'Bonnie a Clyde', nebo něco víc hi-tech, jako 'Dennyho parťáci', jsou to většinou zábavné snímky. Nicméně stále častěji diváci sympatizují se zloději. Ve skutečnosti samozřejmě bankovní loupeže způsobují spoustu škod, stresu a zranění, natož finanční ztráty - to platí i pro útoky na bankomaty. Společnost Hikvision disponuje nejmodernějšími technologiemi, které poskytují komplexní bezpečnostní řešení pro bankovní sektor - od bankomatu na ulici až po trezor v hlubinách bankovní budovy.

Banky ale nezkoumají možnosti AI jen pro oblast zabezpečení. Podle Evropské bankovní federace se předpokládá, že banky v roce 2017 vynaloží více než 62 miliard EUR na IT.

Banky mají řadu priorit. Samozřejmé priority jsou zabezpečení zákazníků, zaměstnanců a majetku, ale je nutné také zvážit shromažďování spolehlivých videoklipů pro případná vyšetřování, analýzy, které mohou pomoci přijímat obchodní rozhodnutí a zefektivnit řízení všech poboček. Nakonec, stejně jako všichni podnikatelé, také usilují o zvýšení spokojenosti zákazníků. Rozvoj AI a technologie video sledování dává bankám větší flexibilitu než kdykoli předtím, aby mohly beze strachu vykročit do budoucnosti.

Hikvision Digital Technology Co., Ltd. představení společnosti


Než vstoupíte - bankomat
Bankomat je místo, kde je vysoké riziko krádeží a podvodů. Jsou obvykle přímo na ulici, mimo banku a staly se důležitou součástí našeho života. Jen málo lidí si ještě vybírá peníze přímo v bance – většina z nás jde k bankomatu.

Skryté HD kamery umístěné přímo v panelu bankomatu poskytují díky duálním čočkám různé pohledy. Kamery Fisheye mohou pomoci s monitorováním a poskytovat inteligentní analýzu chování, přičemž infračervený přísvit poskytuje dobrou viditelnost i v prostředí s nízkým nebo nulovým světlem. Kombinace dat z těchto kamer může poskytnout důkazy pro vyřešení případných stížností zákazníků.

Ale to není všechno - inteligentní technologie dokáží zjistit, jestli je tvář nějakým způsobem "maskovaná", což by mohlo zvýšit podezření; kamery mohou vyvolat poplach, pokud je něco nalepeno na obrazovce bankomatu, nebo pokud se někdo pokusí do bankomatu nainstalovat "skener". Mohou dokonce zjistit, zda registrují dva obličeje - což by mohlo znamenat, že se někdo pokouší "ukrást" kód PIN.

Vstup do banky - vchodové dveře a vestibulu
Banky musí být schopné kontrolovat, kdo přichází a odchází – to je prvotní bod veškerého sledování. Jasnost obrazu je zde velice důležitá, zejména proto, že prostředí zádveří může být vystaveno velkým změnám ve světelných hladinách (např. za jasného dne, kdy je světlo za přicházející osobou mnohem silnější než tlumené umělé osvětlení uvnitř). Zde je potřeba nasadit kamery podporující technologii WDR, která poskytuje křišťálově čistý obraz i v tomto prostředí. WDR vysoké kvality může dosáhnout až 140 db, takže tváře jsou jasně viditelné.

Je také užitečné, aby banky znaly počet lidí, kteří přicházejí – což může pomoci s obchodními rozhodnutími. O to se postará kamera počítající lidi hned u vchodu, která díky své inteligentní technologii dokáže rozlišit jednotlivce, takže každého započítá pouze jednou a zajistí tak přesný počet.

U rušné banky, kterou každý den projde velké množství lidí, by mohlo být užitečné, kdyby je bylo možné identifikovat. Technologie rozpoznávání obličeje může být samozřejmě použita pro zabezpečení – například upozornění na známého zločince. Ale může být také použita pro vylepšení služeb zákazníkům. Pokud je identifikován přicházející VIP klient, může být např. upozorněn určitý manažer a zaměstnanci vyškoleni, aby správně reagovali a zajistili tak hladký průběh návštěvy.

U přepážky

Hlavní činnost banky probíhá na přepážkách. Pro řešení sporů je třeba jednoznačně zaznamenat transakce, které na jednotlivých přepážkách proběhly. HD kamery dokáží poskytnout rozlišení 4K a kamery MonoVu Dual Lens jsou speciálně navrženy tak, aby poskytovaly kvalitní snímky s přiblížením ze dvou různých úhlů.

Když jsou nahrávky jasné, jsou pracovníci i zákazníci chráněni, pokud je potřeba něco řešit jakýkoli problém s transakcí.

Kamery samozřejmě poskytují detailní obrazy užitečné také pro všeobecnou bezpečnost.

Hikvision Digital Technology Co., Ltd. představení společnosti


Bezpečnost v trezoru
V hlubinách banky se nachází trezor - obvykle hlavní bezpečnostní priorita. Trezor vyžaduje stálý dohled 24/7. Protože trezory jsou často v oblastech s nízkou intenzitou světla, kamery uzpůsobené pro tyto podmínky, jako je DarkFighter, jsou opravdu užitečné pro sledování a zaznamenávání křišťálově čistých snímků i v noci.

Pokud je kolem trezoru potřeba zvýšené zabezpečení, existuje také možnost rozpoznávání obličeje, kterou poskytuje kamera DeepinView společnosti Hikvision. Je-li kamera připojena k systému řídicímu přístup, je možné zajistit, že k trezoru budou moci vstoupit pouze předem schválené osoby.

Často je zvýšené zabezpečení i v chodbách vedoucích k trezoru – jsou zde umístěny kamery, poskytující úplný přehled, pokud je třeba sledovat pohyb určité osoby v budově. VCA mohou být také nastaveny tak, aby upozorňovaly operátory, pokud člověk dojde za určitý bod, blížící se k citlivé oblasti.

Všechno je propojeno v bezpečnostním centru
Místo, které jen málo lidí vidí, je centrem veškeré bezpečnostní činnosti. Záznamy ze všech kamer lze spravovat, sledovat a ukládat pomocí speciálně navrženého vybavení v bezpečnostním centru.

Bezpečnostní střediska mohou vypadat jako něco z NASA, se stěnami z obrazovek, které dávají operátorům přímý přístup ke všem kamerám. Použití DeepinMind NVR pro ukládání a analýzu dat poskytuje bezpečnostním pracovníkům obrovskou pomoc.

Tato střediska mohou také centralizovat vstupy z různých poboček, zefektivnit bezpečnostní opatření a lépe kontrolovat celou síť. Velké množství kanálů lze spojit pomocí softwaru iVMS, jako je HikCentral, což zjednodušuje bezpečnostní procesy. Uživatelé mohou přistupovat k datům různými způsoby, například pomocí přenosného počítače nebo mobilního telefonu. Díky tomu je tento systém velmi flexibilní a schopný splňovat požadavky moderních bezpečnostních systémů.

Technologie se vyvíjí s bankovnictvím
S tím, jak se banky vyvíjejí a nabízejí svým zákazníkům stále více služeb, mění se také bezpečnostní výzvy. Potřeba být neustále informováni o tom, kdo je budově banky a sledovat všechny procesy - od bankomatu venku přes hlavní lobby a bankovní přepážky k samotnému trezoru. Získávání všech těchto údajů se stává důležitějším - nejenom pro případ ohrožení nebo problému, ale také proto, že poskytují cenné informace, které pomohou při přijímání obchodních rozhodnutí. To znamená, že video sledování má nyní mnohem větší hodnotu - pomáhá bankám vylepšovat služby zákazníkům a zlepšit jejich zkušenosti.

Samozřejmě, pravděpodobnost, že by se většina slavných loupeží ve filmové historii vážně uskutečnila je tváří v tvář inteligentním novým technologiím pro zabezpečení našich bank stále menší a menší. Takže myslím, že budeme muset zlodějům z našich oblíbených filmů dál fandit jen na plátnech kin.


Hikvision Digital Technology Co., Ltd. představení společnosti

VIAKOM CZ s.r.o. je autorizovaný dovozce a distributor produktů a řešení od firmy HIKVISION pro Českou republiku. Pro kompletní řešení kontaktujte obchodní oddělení +420 281 869 570.