Termo technologie - vidíme aniž je vidět

HIKVISION představuje novou řadu thermo kamer s nočním viděním pro použití v CCTV instalacích.
Hikvision Digital Technology Co., Ltd. představení společnosti

Jednou z nejvíce úžasných technologií v bezpečnostním odvětví je termální zobrazení obrazu (zobrazení tepelného vyzařování), které v podstatě dává kamerám možnost sledovat scénu v temnotě, mlze, dešti a v jiných extrémních podmínkách. Jak to tyto termální kamery dělají? Tyto kamery "nevidí", ale "vizualizují" - převádějí do záběru infra-červené záření.

Infračervená (doslovně "pod červenou" ve spektru barev) objevil Sir William Herschel v roce 1800 jako formu záření mimo červené světlo. První termální kamery byly vyvinuty v roce 1929, kdy maďarský fyzik vynalezl infračerveně citlivou (noční vidění) elektronickou televizní kameru pro obranu proti letadlům v Británii. Jakmile byla jejich kvalita a vlastnosti přijaty odbornou veřejností, tak ceny začaly za posledních deset let klesat a inovace se rozpohybovala kupředu. Nyní je k dispozici použití termálních kamer pro další aplikace a širší trhy - od původního použití v armádě až po ochranu hranic. Aplikace pro tuto technologii jsou nyní různé - od detekce alergií a veterinární medicíny až po detekci úniků tepla v průmyslových potrubích či detekci osob v kamerových bezpečnostích systémech.

Aplikace pro termo kamery

Tato technologie může být použita k detekci požárů a konkrétně pomáhat hasičům najít jádro požáru. Tam, kde by byla kouřem zablokována standardní kamera, může termální kamera ukázat, kde je nejhorší a nejintenzivnější místo požáru včetně změření teploty.

Bezpečnostní průmysl má široké využití termální techniky. Termální zobrazování poskytuje výhody, které nemohou kamery pro denní světlo nabídnout. Technologie Thermal Imaging funguje bez jakéhokoli osvětlení lze využít pro detekci pohybu, aniž by bylo zapotřebí drahých světelných instalací. Také termo zobrazení pracuje s delšími detekčními rozsahy než tradiční CCTV, což šetří náklady na instalaci, protože je zapotřebí méně kamer na obsáhnutí stejného střeženého prostoru.

Níže vidíte, jak může termo kamera a zobrazení z ní najít osobu, kterou tradiční kamera nemůže vidět, dokonce ani zblízka.

Hikvision Digital Technology Co., Ltd. představení společnosti

Termální IP kamery mohou být například velmi užitečné v obvodové bezpečnosti. Dokonce i v těch nejtmavnějších místech, kde tradiční IP a TurboHD kamery nevidí, může termální kamera zachytit pohyb a upozornit bezpečnostní týmy na předměty, vozidla a vetřelce, i když jsou zcela oblečeny do černé barvy. Tato funkčnost je obzvláště užitečná pro bezpečnostní řešení v oblastech jako je kritická infrastruktura, letiště a riziková zařízení.

V kombinaci s technologiemi VCA, jako jsou poplachy vyvolané překročením vistuální čáry a detekce vniknutí, mohou opravdu poskytnout komplexní bezpečnostní řešení.

Průmyslová odvětví s termánlní technologií se rychle rozšiřují, přičemž různí odborníci na termo zobrazení se snaží vyřešit všechny druhy problémů. V bezpečnostním průmyslu také mnoho z hlavních hráčů pracuje s termo technologií. Společnost HIKVISION vyvinula v roce 2008 svou první analogovou termo kameru a v roce 2010 již představila IP kamery s termovizí. V roce 2015 firma HIKVISION vytvořila ve vlastním výzkumném a vývojovém středisku vlastní samostatný modul pro termální IP kamery.

Existují tři typy kamer / detektoru.

1. Termo zobrazovací detektory a kamery určené k vizualizaci tepelného záření objektů v oblasti. Typicky je zobrazen v odstínech šedi, což by mohlo být ve vlnovém pásmu SWIR, MWIR a LWIR. Jako standard se prosadil na trhu LWIR (z důvodů nákladů). Nejběžnějšími aplikacemi jsou bezpečnostní a dohledové instalace CCTV (např. perimetrická ochrana obvodu a sledování vymezené oblasti).

2. Termo kamery určené pro bezpečnostní aplikace, ale s možností použití jako radiometrické kamery pro termografii. Ty se typicky používají pro sledování stavu, teploty, prevenci a detekci požáru nebo v průmyslových bezpečnostních aplikacích.

3. Detektory a kamery navržené a kalibrované pro testování a měření. Pomocí dalších parametrů (např. emisivita, odrazová teplota apod.) zobrazují kamery absolutní teploty s přesností ± 2°C nebo 2% (v závislosti na typu použité senzoru na kameře), obvykle v barevném měřítku. Nejběžnější aplikace jsou elektrické, stavební a průmyslové instalace, ale mohou být také použity v lékařských, vědeckých a výzkumných a vývojových aplikacích.

Termální technologie

Principy termografie jsou založeny na skutečnosti, že světlo vyzařuje za viditelným spektrumem. Tato infračervená záření jsou vysílána všemi objekty s teplotou nad absolutní nulou (-273° Celsia) a měří se v nanometrech (nm). Toto je samo o sobě rozděleno na tři "šířky pásma" - blízké infračervené, v rozmezí 0.4-2.5nm; středně infračervená, v rozmezí 3.5 - 4nm; a termální infračervená, v rozmezí 8-14nm. Příkladem použití je emisivita.

Vzhledem k tomu, že termografie měří infračervené záření vyzařované objektem (nebo člověkem) a každý z nich s jinou vlnovou délkou, je možné vytvořit obraz prostředí bez viditelného světla. Termín "termální" pochází z toho, že množství infračerveného záření, které se vydává, se zvyšuje s teplotou - proto chladný povrch bude vidět jinak než teplokrevná osoba. Existují také rozdíly v závislosti na typu povrchu a materiálu. Například lidská kůže by měla jinou emisivitu vůči chladné oceli. Emisivita se také liší podle faktorů, jako je drsnost povrchu a tvar, úhel pohledu a stupeň oxidace (kovu).

Důležité je také poznamenat, že vzhledem k tomu, že teplo je produkováno povrchem objektu, termo zobrazování nemůže vidět skrz materiály, přes které lidské oko je schopno vidět. Takže například lidské oči (a běžné kamery s viditelným světlem) mohou vidět skrz skleněné okno - termo zařízení by mohlo vidět jen teplo vypouštěné samotným sklem ale nikoliv teplo předmětu umístěném za sklem.

Termo kamera využívá specifický typ čočky - čočku z germania - aby odrážel viditelné a ultrafialové světlo, a nechal jen infračervený paprsek. Uvnitř fotoaparátu nechtěné pole s polohovou ohniskovou vzdáleností mění infračervené termální záření na elektronický signál, který se pak používá k vytvoření obrazu. Obvykle je výstup obrazu ve formě "šedi", ale v posledních letech bylo použití "pseudo-barvy" použito k tomu, aby obrazy usnadňovaly zpracování lidského mozku.

Hikvision Digital Technology Co., Ltd. představení společnosti

Z níže uvedených obrázků lze jasně vidět rozdíly. Normální kamera (vlevo) může vidět pouze osvětlenou plochu v popředí, ale není dostatek světla k tomu, aby viděla pozadí. Termální kamera nicméně vpravo nezobrazuje viditelné světlo, a proto není ovlivňována stínem, který vytváří, ani temným prostředím. Na tomto obrázku je na vzdáleném kopci jasně vidět lidskou postavu která směřuje blíže.

Hikvision Digital Technology Co., Ltd. představení společnosti

Závěrečné shrnutí

Detekce infračerveného záření má mnoho možností pro využití v mnoha aplikacích, zejména v bezpečnostním průmyslu. Tam, kde běžná kamera nevidí - například při velmi slabém osvětlení, mlze nebo jiných špatných povětrnostních podmínkách nebo v oblastech naplněných kouřem - termální technologie může poskytnout jasný obraz. V kombinaci s běžnými čočkami a inteligentními funkcemi, jako je detekce narušení a detekce překročení vistuální čáry, poskytuje tato technologie neocenitelný přírůstek bezpečnostních řešení.

Společnost HIKVISION vždy tlačí hranice CCTV technologie a inovuje je tak, aby uspokojovala stále rostoucí potřeby bezpečnostní komunity.

Výrobky uvedené trh se vyznačují třemi zásadními způsoby. Přinášejí vylepšený obraz díky samostatnému vlastnímu snímacímu modulu z vlastního výzkumu a vývoje na vlastních termo kamerách. Obsahují lepší inteligentní funkce, které poskytují funkce pro inteligentní analýzy VCA. Nakonec jsou vhodné pro náročné bezpečnostní aplikace, včetně teplotního měření a včasné detekce požáru.

Ukázka chytré funčnosti kamery DS-2TD2136-10 v praxi (narušení objektu a překročení detekční čáry)

Volný překlad článku "Feature article: Thermal technology – visualising without seeing" zdroj: http://www.hikvision.com/europe/Press-Release-details_71_i16015.html


Firma VIAKOM CZ s.r.o. je autorizovaný dovozce a distributor HIKVISION produktů na český trh.

HIKVISION DS-2TD2235D-25 (25mm) + Full HD kamera (rozbaleno)

Speciální thermo kamera ve venkovním provedení. Kamera kombinuje Thermo kameru (384x288) a Full HD motor zoom kameru v jednom. Objektiv: 25mm; Počet snímků / sek: 25 fps; Horizontální úhel max.: 21,7"; Napájení: AC24V
Kód: 102864, Part Number: 305400065, ID: 2935
Vvýprodej Ttop produkt
VC+SNC: Po přihlášení
Dostupnost: Na objednávku